Sivu 1/1

Matti Lindin syntymä ja kuolema

Lähetetty: 15.04.2023 19:56
Kirjoittaja Mirri Armas
https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/ ... 5&pnum=376
Mats Lindin elämästä en ole löytänyt paljoakaan tietoa. Kangasalan Liuksialassa hänet vihittiin, rippikirjoista löytyy syntymäaika 24.3.1764, mutta Kangasalan syntyneet
olivat aika vaikeaselkoista luettavaa, niin että jätin arvailut vanhemmista sikseen kun en ollut satavarma. Yllä oleva linkki vie Kangasalan rippikirjaan, ja Matsin kuolemaan. Ymmärtääkseni hän kuoli vangittuna 1808. Hän oli reserviläinen ja asui Liuksialan sotilastorpassa no 24/25, niin että väistämättä mielessä on sotavankeus. Kuinka ja mistä
saisin tarkempaa tietoa hänen kuolemastaan; paikasta, päivästä, kuolinsyystä, haudasta?
Arvaatte, että olisin taas hyvin kiitollinen saamastani avusta :) - Mirri -

Re: Matti Lindin syntymä ja kuolema

Lähetetty: 16.04.2023 13:33
Kirjoittaja marhaminta
Matts Lind oli Porin läänin rykmentin ratsutilapataljoonan Ylä-Satakunnan komppanian varamies vuodesta 1786 vuoteen 1806, jolloin eron syinä mainittiin ikä ja kankeus.

https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/ ... 1&pnum=724

https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/ ... 3&pnum=899

Tämän jälkeen on täytynyt tapahtua jokin siviilijuttu. Voihan sinne vankilaan päätyä pikkujutustakin, jos ei esimerkiksi ollut varaa maksaa sakkoja. Tätä täytyisi kaivella tuomiokirjoista.

Sotilasasiakirjojen mukaan Mattsin patronyymi oli Matts. Eiköhän tässä ole siis vanhemmat Matts Panter ja Walborg Johansdotter. Lapsi Matthias s. 24.3.1764, kastettu Lintulassa seuraavana päivänä.

https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/ ... 1156464411

Re: Matti Lindin syntymä ja kuolema

Lähetetty: 16.04.2023 21:18
Kirjoittaja Mirri Armas
Kiitos, Marhaminta! Olet oikein paneutunut asiaani ja sain tietoa enemmän kuin osasin toivoakaan. Ja totta puhut; eivät kaikki vangit ole sotavankeja,
Matin reserviläisyys sai minut kuvittelemaan omiani eikä Matista tullut sotasankaria. Yritän nyt tutustua tuomiokirjoihin, jotka ovatkin jääneet minulta aika vähälle huomiolle.