Sulinin perhe Hauholla

Tänne voit lähettää sukututkimukseen liittyviä kysymyksiä, henkilöhakuja, linkkivinkkejä ja muuta sellaista.
Karjala71
Viestit: 8
Liittynyt: 28.11.2023 07:52

Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja Karjala71 » 04.12.2023 11:43

Tunteeko kukaan Sulinin perheen myöhempiä vaiheita?
Isä Juho Heikki Juhonpoika Sulin 16.4.1878-16.11.1915, äiti Ida Wilhelmiinantytär Salo 29.12.1877-
Heidät vihittiin 25.11.1900.
Lapset:
Eino August Idantytär Salo 27.6.1896-
Juho Henrik Sulin 11.1.1901-
Ida Maria Sulin 18.3.1903-24.6.1915
Hilma Sofia 12.6.1905-
Tyyne Laina Siviä Sulin, myöhemmin Koskunen 12.3.1908-30.10.1991
Kalle Toivo Ilmari Sulin 8.6.1910-
Wäinö Sulin 31.12.1912-27.2.1940 (kaatui Märkäjärvellä)

Kiinnostaa selvittää mm. Ida-äidin sekä Einon, Juhon, Hilman ja Kallen myöhemmät vaiheet sekä sodassa kaatuneen Wäinön puoliso ja lapsi.

Hapero
Viestit: 332
Liittynyt: 31.07.2020 02:24

Re: Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja Hapero » 04.12.2023 12:20

Ei ole kantakortissa mainitulle Väinö Sulinille saatu merkattua vaimoa. Tosin Aamulehdessä Tampereen tuomiokirkkoseurakunnassa 1938 edustaja Väinö Sulin Harjusta ja tehtaan työnt. Anni Maria Hytönen kuulutettuna:

https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanom ... lin&page=6

Suora linkki ei toiminut, joten oheiseen hakuun "Kantakortit Väinö Sulin", mutta kuten todettu, ei siellä ole vaimoa:
https://astia.narc.fi/uusiastia/

Billion Graves löytää kyllä Väinön paaden Kalevankankaalta:
https://billiongraves.com/grave/V%C3%A4 ... n/63339223
Viimeksi muokannut Hapero, 04.12.2023 12:30. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Karjala71
Viestit: 8
Liittynyt: 28.11.2023 07:52

Re: Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja Karjala71 » 04.12.2023 12:28

Sotapolussa mainitaan että olisi puoliso ja lapsi.

Hapero
Viestit: 332
Liittynyt: 31.07.2020 02:24

Re: Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja Hapero » 04.12.2023 12:31

Tiedän, ei vain ole ehditty merkitä kantakorttiin, on sinne tieto kaatumisesta saatu.

Hapero
Viestit: 332
Liittynyt: 31.07.2020 02:24

Re: Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja Hapero » 05.12.2023 12:30

Pikaisesti katsoen Hautahaun kautta vain seuraavat, Kallella ei vuosilukuja kuitenkaan...

Kalle Sulin
Teiskon hautausmaa
Teiskon kirkkotie 114
34260 Terälahti
Alue 00
Kortteli 004
Rivi 11
Paikkanumero 00018

SULIN IDA MARIA
Tampereen seurakuntayhtymä, Kalevankankaan hautausmaa
Syntymävuosi
Kuolinvuosi
Hautausmaa
Kalevankankaan hautausmaa
Hautausmaankatu 5
33100 Tampere
Alue 00
Kortteli 024
Rivi 10
Paikkanumero 00001

penttiantero
Viestit: 50
Liittynyt: 16.02.2011 16:27

Re: Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja penttiantero » 11.12.2023 20:35

Hei!

Hilma Sofia (12.6.1905 - 15.9.1993 Hauho, Kalaila) avioitui emännäksi Hauhon Kalailaan puolisonaan Gustaf Johannes Brusila (18.1.1905 - 14.6.1974). Kustaan vanhemmat olivat Hauhon Kokkilan Brusilasta ollut Gustaf Leander Leanderinpoika Brusila (s. 1874) ja Tuuloksen Juttilasta Matilda Gustafa Johanintytär Tallinen (s. 1868).

Hilma Sofialla ja Gustaf Johanneksella oli viisi lasta, joista kaksi vanhinta olivat Toivo Johannes Brusila (2.2.1932 - 18.4.1996) ja Pentti Ilmari Brusila (2.6.1933 - 16.9.1985).

Kalailan Brusilasta (ja tästä perheestä) vähän lisätietoa esim. matrikkelissa Maatilakirja 1974 / Hauho.

Johan Henrik Johaninpoika ja Ida asettuivat n. 1906 asumaan Hauhon Rukkoilaan, jossa Johan Henrik kuoli 1915. Ida ja lapset jäivät asumaan mökkiin. Heidän myöhemmistä vaiheistaan en tiedä tarkemmin (paitsi tuon Hilman). Käsittääkseni mökki jäi Eino- pojan käyttöön (myöhemmin lähinnä vapaa-ajan asumukseksi). Einon muistan kylältä vielä 1960- luvulta, ja hän ei tietääkseni ollut ainakaan silloin aviossa.


Ystävällisin terveisin,
- penttiantero

penttiantero
Viestit: 50
Liittynyt: 16.02.2011 16:27

Re: Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja penttiantero » 12.12.2023 12:19

Hei vielä!


Tässä Sulinin paikan naapurin muistamaa Sulinin perheen myöhemmistä vaiheista.

Sekä Eino että Juho pitivät Rukkoilan kotipaikkaa myöhemmin (Juho ilmeisesti on kuollut aikaisemmin kuin Eino). Päinvastoin kuin itse muistelin, naapuri muisteli, että Einolla olisi ollut poika Lauri. Eino ja Lauri tämän muistelun mukaan asuivat Valkeakoskella (tai siinä lähiseudulla).

Juho (Hannes) puolestaan asui tämän muistikuvan mukaan jossakin kauempana (Savon suunnalla?) ja oli ammatiltaan poliisi.

Perheen kotipaikka Rukkoilassa on suvun hallussa nykyisinkin, ja paikkaa pitävät Hilma Sofian ja Kustaa Brusilan nuorimmat lapset.

Tämmöistä muistitietoa.


Ystävällisin terveisin,
- penttiantero

penttiantero
Viestit: 50
Liittynyt: 16.02.2011 16:27

Re: Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja penttiantero » 14.12.2023 14:24

Hei!

Pieni tiedonmurunen lisää:

Poika Kalle Toivo Ilmari kuoli kotonaan Rukkoilassa 14.7.1922.

Ystävällisin terveisin,
- penttiantero

Karjala71
Viestit: 8
Liittynyt: 28.11.2023 07:52

Re: Sulinin perhe Hauholla

Viesti Kirjoittaja Karjala71 » 19.12.2023 07:09

Kiitos todella paljon näistä tiedoista!

Vastaa Viestiin